سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶

×

20 علت رایج درد شکم


دل‌درد از آن دست مشکلاتی است که زندگی را برای هر انسانی تیره‌وتار می‌کند. برای برطرف‌کردن و درمان این مشکل در گام اول باید دلیل اصلی آن مشخص شود. در این مطلب دلایل رایج درد شکم را بررسی می‌کنیم.


20 علت رایج درد شکم

فرآوری : نیره ولدخانی - بخش سلامت زنونه مردونه

یبوست

یکی از مهم ترین دلایل شکم درد، یبوست است. یبوست در اثر برنامه غذایی نامناسب که مایعات و فیبر کمی دارند، ایجاد می شود.

عدم تحمل لاکتوز

به گفته موسسه دیابت و دستگاه گوارش و اختلالات کلیوی، تقریبا 65 درصد جمعیت جهان از عدم تحمل لاکتوز و درد ناشی از آن رنج می‌برند. عدم تحمل لاکتوز علائمی چون گاز شکم، نفخ، آروغ، سوء هاضمه، تهوع، اسهال، یبوست و درد شکم را داراست. بهترین گزینه برای افرادی که معده آنها لاکتوز را پس می‌زند، استفاده از لبنیات بدون لاکتوز است.

عدم تحمل گلوتن

حساسیت و عدم تحمل گلوتن به پروتئین موجود در جو، گندم و چاودار یکی دیگر از شایع‌ترین مشکلات معده است. افرادی که دچار این عارضه هستند، دارای بیماری سلیاک (حساسیت به گلوتن) اند که به روده کوچک بسیار آسیب می‌رساند و مانع جذب مواد مغذی می‌شود.

زخم معده یا اثنی عشر یکی از دردناک‌ترین دردهای شکمی محسوب می‌شوند. زخم معده یک درد در وسط شکم تان بوجود می‌آورد

حتی مصرف مقدار کمی از گلوتن دردهای شدیدی را برایتان ایجاد می‌کند. نفخ، دفع گاز، اسهال، یبوست، خستگی مفرط و درد شکم از علائم مصرف مواد گلوتن دار است.

پانکراتیت

در التهاب پانکراس یا لوزالمعده (غده واقع در پشت معده، در قسمت فوقانی شکم) بدون شک درد، همراه با سوزش قسمت بالایی شکم و پشت همراه است و حتی تهوع شدید و استفراغ مکرر را در پی دارد. مصرف زیاد نوشیدنی‌های الکلی باعث بروز این عارضه می شود.

اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری دردناک رحمی است. علت این عارضه انتشار سلول‌های دیواره رحم به خارج از آن مانند لگن است که باعث گرفتگی دردناک شکم، دوره‌های قاعدگی نامنظم، خونریزی‌های پر لکه و حتی ناباروی می‌شود. سونوگرافی لگن برای تشخیص این بیماری انجام می‌شود.

زخم گوارشی

زخم معده یا اثنی عشر یکی از دردناک‌ترین دردهای شکمی محسوب می‌شوند. زخم معده یک درد در وسط شکم تان بوجود می‌آورد. یک عفونت باکتریایی، مصرف برخی داروها (ناپروکسن و آسپیریننوشیدنی‌های گازدار و کشیدن سیگار از علل شایع ایجاد زخم معده است.

سنگ صفرا

سنگ صفرا یک التهاب شکمی دردناک را برایتان پدید می‌آورد. مصرف غذاهای چرب، چاقی، دیابت، کاهش وزن سریع و ژنتیک از عوامل خطر این عارضه تلقی می‌شوند.

انگل

شنا در دریاچه‌ها و استخرهای آلوده، نوشیدن آب‌های آلوده و خوردن غذاهای آلوده باعث ایجاد انگل در بدن می‌شود. انگل‌ها می‌توانند هزاران مشکل جدی را برایتان رقم بزنند. گرفتگی دردناک شکم، اسهال، استفراغ، تهوع، گاز و ناراحتی گوارشی از علائم شایع وجود انگل در معده است.

سندروم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر اغلب با درد شکم، یبوست متناوب با اسهال شدید، گاز و نفخ شدید همراه است. التهاب دردناک، زخم معده، زخم و انسداد در تمام نقاط دستگاه گوارش از وجود این عارضه در بدن خبر می‌دهد. البته سندرم روده تحریک پذیر می‌تواند با یک برنامه غذایی مناسب کنترل شود، اما از دیگر نشانه‌های این بیماری دردناک می‌توان به خستگی، سوء تغذیه، کاهش وزن شدید، خونریزی از مقعد، عفونت و در موارد شدید سرطان اشاره کرد.

ریفلاکس معده

سوزش معده، سوزش قفسه سینه و ناراحتی‌های بالای شکم از نشانه‌های ریفلاکس معده است. در این عارضه، محتویات معده به پشت گلو منتقل می‌شود و سوزش دردناکی را برای بیمار رقم می‌زند.

مسمومیت غذایی

این عارضه را کمتر کسی در دنیا تجربه نکرده است. وجود باکتری‌ها در غذا باعث یک درد ناگهانی در شکم، گرفتگی عضلات شکم، نفخ، تهوع، اسهال و حتی استفراغ شدید می‌شود.

افرادی که آپاندیسیت دارند، به طور ناگهانی درد شدیدی در سمت راست شکم خود احساس می کنند که باید فرد را فورا به بیمارستان رساند

لازم به ذکر است در افراد سالخورده و بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مسمومیت‌های غذایی می‌توانند کشنده باشند.

عوارض داروها

تقریبا همه داروها عوارض جانبی دارند که یکی از آنها دردهای شکمی است. برخی از داروها مانند آنهایی که برای جلوگیری از پوکی استخوان مصرف می شوند، می توانند باعث دردهای شکمی شوند. داروهایی که با نام  NSAID می شناسید، مانند ایبوپروفن و آسپرین ها نیز ممکن است ورم معده و یا حتی زخم معده را موجب شوند.

دیورتیکولیت

بیماری دیورتیکولیت، ورم و التهاب دیورتیکول یا کیسه هایی است که در روده بزرگ وجود دارند. نشانه های این بیماری شامل گرفتگی عضلات شکم است که شاید در واکنش به آنتی بیوتیک انجام شود. رژیم های غذایی که فیبر زیادی دارند می توانند مفید باشند. در انواع بسیار شدید، این درد می تواند شامل آبسه، خونریزی و حتی ایجاد حفره شود که باید آن را جراحی کرد.

بیماری تیروئید

با اینکه غده تیروئید در گلو قرار دارد، اما می تواند موجب درد شکم شود. تیروئید پرکار موجب ترشح هورمون زیادی می شود که توسط فرایند هضم تشدید می شود و منجر به دردهای شکمی می گردد. تیروئید کم کار هم موجب کاهش روند هضم می شود و به تولید گاز و ایجاد نفخ منجر می گردد.

التهاب آپاندیس

افرادی که آپاندیسیت دارند، به طور ناگهانی درد شدیدی در سمت راست شکم خود احساس می کنند که باید فرد را  فورا به بیمارستان رساند.  این بیماری بیشتر در کودکان و جوانان شایع است. اگر آپاندیس برداشته نشود، می تواند منجر به مرگ بیمار گردد.

مصرف زیاد آدامس بدون قند

اگر بیش از اندازه سوربیتول استفاده کنید، دچار دل درد و اسهال خواهید شد. این ماده در آدامس های بدون قند موجود است. شاید جالب باشد بدانید که خانمی 21 ساله به دلیل جویدن روزانه 16 آدامس بدون قند، به طور ناگهانی 5 کیلوگرم از وزن خود را از دست داد و دچار دردهای شدید معده و اسهال شد.

استرس

استرس منجر به سردرد، فشار خون بالا، بی خوابی و دردهای شکم می شود. افسردگی نیز با گوارش و دردهای شکمی رابطه مستقیم دارد.

اگر در سمت چپ قسمت میانی ناحیه شکم خود احساس درد می کنید، این می تواند نشانه ای از عفونت کلیه یا سنگ کلیه باشد

بنابراین اگر به طور دایم از درد معده در عذاب هستید، شاید دلیل آن اضطراب های شدید باشد. باید سعی کنید تا حد امکان به مسایلی که در زندگی پیش می آیند اهمیت ندهید.

ورم روده

ورم روده بزرگ (کولیت) یا کوچک باعث درد در ناحیه شکم می شود. این بیماری می تواند خطرناک و با خونریزی روده یا اسهال همراه باشد. دردهای شکمی خود را جدی بگیرید، زیرا خونریزی و التهاب روده می تواند به بیماری های خطرناک تر منجر شود.

عفونت یا سنگ کلیه

اگر در سمت چپ قسمت میانی ناحیه شکم خود احساس درد می کنید، این می تواند نشانه ای از عفونت کلیه یا سنگ کلیه باشد. افزون بر این، اگر درد با یبوست یا دفع ادرار دردناک همراه باشد، باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

سرطان

شاید کمی غیرمعمول به نظر برسد، اما سرطان نیز می تواند یکی از دلایل دردهای ناحیه شکم باشد. سرطان می تواند در کبد، پانکراس، معده، کیسه صفرا یا تخمدان به وجود بیاید و باعث درد شود.

از دست دادن اشتها، کاهش وزن، حالت تهوع دایمی، ورم زیاد و ... نشانه های دیگری از وجود سرطان هستند؛ یا مثلا اگر فردی عادت داشته است روزی یک بار دستشویی برود و اکنون روزی سه تا چهار بار دستشویی می رود، ممکن است روده او دچار مشکل شده باشد.

منابع:

جام جم

مجله سیب سبز

عصر ایران

5 530

 •   
 • به اشتراک گذاری :
 • facebook
 •  
 • twitter
 •  
 • کلوب
 •  
 • فیس نما
 •  
 • لینکیداین
 •  
 • googleplus
 •  
 • googleplus
 •  
 • telegram

جستجو هوشمند


جهت جستجو ،نام بیماری و یا قسمتی از مشخصات بیماری را وارد نمایید

مطالب پیشنهادی

آخرین مطالب سلامت
امروزه استفاده از داروهای گیاهی بخش قابل توجهی از بازار درمان را در همه جهان بخودش اختصاص داده است. و این روند به سرعت در حال پیشرفت است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به محصولات جنسی و زناشویی | ارسال محرمانه | زنونه مردونه میباشد.
سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶