سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶

تأثیر اعتیاد بر بیماری‌ های قلبی ـ عروقی


تأثیر اعتیاد بر بیماری‌ های قلبی ـ عروقی

اعتیاد به تریاک تأثیر مخربی بر بیماری ‌های قلبی- عروقی دارد و بیماران قلبی را که نیاز به جراحی دارند، با مشکل مواجه می ‌کند.

بررسی ‌ها نشان می ‌دهد که تریاک، تأثیر مخربی بر عوامل خطر جدید بیماری ‌های قلبی - عروقی دارد و غلظت خون در مصرف‌ کنندگان مرفین با افزایش زمان مصرف بالا می ‌رود، اگر چه به ‌نظر می‌ رسد برخی از عوامل، خطر این بیماری‌ ها را بهبود می‌ بخشد اما این اثرات، کوتاه ‌مدت و اصولاً کاذب هستند.

دکتر رضا رستمی، روانپزشک و دانشیار دانشگاه تهران

دراین خصوص به همشهری گفت: وابستگی به مواد ‌مخدر پدیده‌ای زیستی و بر 2 نوع است:

1- وابستگی روحی؛ به این صورت که بیمار با اصرار به‌ دنبال مصرف مواد‌مخدر می ‌رود تا حالات روحی و شخصی خود راخوشایند کند.

2- وابستگی بدنی، یعنی حالتی که قطع دارو باعث به ‌وجود آمدن علائمی می ‌شود که خوشایند بیمار نیست. گفته می ‌شود که بدن به یک حالت تعادلی جدید در خلال مصرف مواد‌مخدر می ‌رسد که اگر این تعادل با مصرف نکردن مواد‌مخدر به هم بخورد، بدن به ‌گونه‌ای مخالف عمل می ‌کند و علائم ناخوشایند بروز می ‌نماید.

وابستگی روحی تقریباً همیشه قبل از وابستگی بدنی به‌ وجود می‌ آید، اما ضرورتا‍ً منجر به آن نمی ‌شود.

اعتیاد به معنی حالتی است که بدن، هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ فیزیکی به مواد‌ مخدر وابسته باشد.

درسال 1964 میلادی، سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسید که اصطلاح اعتیاد، دیگر یک اصطلاح علمی نیست و پیشنهاد کرد که اصطلاح وابستگی دارویی را به جای اعتیاد به کار ببرند اما به‌ رغم این موضوع، از کلمه اعتیاد هنوز هم به‌ طور وسیعی استفاده می ‌شود.

وی افزود: بهایی که یک جامعه برای طبقه بندی یک ماده به‌ عنوان غیرمجاز می‌ پردازد، کارهای خلافی است که از این دسته ‌بندی، ناشی می ‌شود. در جامعه ما یکی از علل اعتیاد به تریاک، فقر فرهنگی و دریافت اطلاعات غلط راجع به تریاک توسط عوام است. برای مثال عده‌ای به تصور این که مصرف تریاک برای بیماری‌ های قلبی مفید است و یا قند خون را پایین می ‌آورد، به این ماده خانمان سوز پناه می‌ برند.

به گفته وی، بعضی ‌ها معتقدند که سیگار روزنه ‌ای برای ورود به دنیای مواد‌مخدر است. افرادی که پدر و مادر آن ها از هم جدا شده‌اند و افرادی که یکی از اعضای خانواده‌ شان معتاد هستند، بیشتر در معرض خطر اعتیاد هستند.

سه چهارم نوزادانی که از مادران معتاد متولد می ‌شوند علائم قطع ماده مخدر را تجربه می ‌کنند و اعتیاد نوزادان و شیرخواران از معضلات اجتماعی بسیار دردناک برای هر جامعه است. نزدیک به 90 درصد از معتادان به تریاک یک اختلال روانی مشخص دارند که این اختلال در اغلب موارد افسردگی است. شخصیت ضد‌اجتماعی و اضطراب هم از اختلالات شایع در میان معتادان به تریاک است.

نشانه‌های بالینی مصرف تریاک

اگر چه آلکالوئید های زیادی در تریاک وجود دارد و این روزها تریاک ‌هایی که به ‌دست مردم می ‌رسد بسیار بسیار ناخالص است و هر گونه تظاهرات بالینی غیرمترقبه‌ ای ممکن است با مصرف تریاک ‌های ناخالص اعم از مرگ ناگهانی، سکته قلبی و مغزی، استفراغ، سر درد، سرگیجه، جنون آنی و روان ‌پریشی اتفاق بیفتد، با وجود این نشانه‌های بالینی مرفین را می ‌توان به‌ عنوان الگویی برای بقیه مواد خانواده تریاک به ‌کار برد. تسکین، چرت زدن، تغییرات خلقی و ابری شدن قوای مغزی به‌ دنبال استفاده از 5 تا 10 میلی گرم مرفین به‌ وجود می‌آید.

علائم دیگر شامل احساس گرما، سنگینی دست و پا و خشکی دهان است. صورت و به‌ خصوص بینی ممکن است به خارش بیفتد و برافروخته شود که شاید به‌ خاطر آزاد شدن هیستامین باشد. بعضی از بیماران دچار سرخوشی می ‌شوند که ممکن است 10 تا 30 دقیقه طول بکشد.

در کسانی که تریاک یا هروئین را به ‌صورت تزریق سیاهرگی استفاده می ‌نمایند، یک احساس اوج آنی به آنها دست می ‌دهد که به سبب سریع رسیدن مواد به مغز است.

به اعتقاد متخصصان، اثر ضد‌درد مرفین انتخابی است. در واقع آستانه تحریک انتهای عصبی به تحریک دردناک تغییری پیدا نمی‌ کند و انتقال عصبی درد هم بدون تغییر باقی می‌ ماند. تنها درک و حس درد است که تحت ‌تأثیر قرار می ‌گیرد و در واقع بیمار نسبت به درد بی‌ تفاوت می ‌شود. بسیاری از افراد که نخستین بار تریاک را تجربه می ‌کنند، نه تنها سرخوش نمی ‌شوند، بلکه حال شان بد ‌شده و به‌ تهوع و استفراغ دچار می ‌شوند.

مرفین تضعیف ‌کننده ی دستگاه تنفسی است و این عمل را با اثر مستقیم روی مرکز تنفسی در ساقه مغز اعمال می ‌کند. در انسان، مرگ در اثر زیادی مصرف تریاک تقریباً همیشه به سبب ایست تنفسی است. تغییر در فشار خون، ضربان قلب و گردش خون مغز هم ممکن است ایجاد شود که در مقایسه با تغییرات تنفسی اهمیت زیادی ندارد.

مرگ ناگهانی با مصرف مقادیر ناچیزی از تریاک به سبب به‌ وجود آمدن واکنش‌ های حساسیتی، شوک آنافیلاکتیک و ورم ریه‌ ها ممکن است اتفاق بیفتد. اثرات دیگر مرفین شامل تنگ شدن مردمک چشم، انقباض عضلات صاف، مانند عضله رحم و مجاری صفراوی و یبوست است.

همچنین علائم قطع تریاک عبارتند از: درد عضلانی شدید، استخوان درد، اسهال شدید، شکم درد، آبریزش بینی، اشک ریزش، سیخ شدن موهای بدن، خمیازه کشیدن، گشاد شدن مردمک‌های چشم، بالا رفتن فشار خون، بالا رفتن تعداد ضربان قلب، به هم خوردن تنظیم سیستم حرارتی بدن که شامل تب هم می ‌شود. یک معتاد به‌ ندرت در اثر ترک اعتیاد می‌ میرد، مگر این که از قبل به یک بیماری شدید جسمی مثل بیماری قلبی مبتلا باشد.

حالت‌هایی مانند بی ‌خوابی، کند شدن تعداد ضربان قلب، تغییرات حرارت بدن و گرایش شدید برای استفاده مجدد از تریاک ممکن است تا ماه‌ ها بعد از قطع مصرف تریاک در بدن باقی بماند. علائم دیگر قطع تریاک شامل: بی ‌قراری، تحریک‌ پذیری شدید، افسردگی، لرزش اندام‌ ها، ضعف شدید بدن، تهوع و استفراغ است. بیشتر علائمی که برای قطع تریاک ذکر شد، حالتی شبیه به تصویر بالینی یک آنفلوانزا است.

درمان اعتیاد به تریاک

برای درمان اعتیاد به تریاک علاوه بر درمان دارویی، روان‌ درمانی هم لازم است. معمولاً افرادی که به‌ طور دراز مدت به تریاک وابسته ‌اند، بیشتر مناسب برای درمان دارویی هستند، ولی در مورد افرادی که مدت کوتاهی از اعتیادشان می ‌گذرد روان درمانی مؤثرتر است.

اساس درمان دارویی اعتیاد به تریاک، بر سم‌ زدایی تدریجی استوار است. دارویی که برای سم ‌زدایی تریاک به ‌کار می ‌رود، می ‌بایست خصوصیات زیر را داشته باشد:

1- طولانی اثر‌تر از تریاک باشد.

2- از راه خوراکی قابل استفاده باشد.

3- از لحاظ شیمیایی به تریاک شبیه باشد.

4- بیمار را به‌ خود جذب کند تا دیگر سراغ تریاک نرود.

درصورت دارا بودن این خصوصیات، می ‌توان دارو را آرام ‌آرام کم و آن را قطع کرد.

مریم غفاری
*مطالب مرتبط:

اهمیت نقش تغذیه در ترک اعتیاد

تاثیر الکل و مواد مخدر بر قسمت های مختلف بدن

اعتیاد ؛ جرم یا بیماری

اصول ترک و درمان اعتیاد به مواد مخدر

هر پُک قلیان، یک لیتر دود سمی

تاثیر سیگار بر اثر بخشی داروها

حقایقی درباره نیکوتین سیگار

کاهش سیگار ، افزایش قلیان

بخش تغذیه و سلامت تبیان

5 399

 •   
 • به اشتراک گذاری :
 • facebook
 •  
 • twitter
 •  
 • کلوب
 •  
 • فیس نما
 •  
 • لینکیداین
 •  
 • googleplus
 •  
 • googleplus
 •  
 • telegram

جستجو هوشمند


جهت جستجو ،نام بیماری و یا قسمتی از مشخصات بیماری را وارد نمایید

مطالب پیشنهادی

آخرین مطالب سلامت
امروزه استفاده از داروهای گیاهی بخش قابل توجهی از بازار درمان را در همه جهان بخودش اختصاص داده است. و این روند به سرعت در حال پیشرفت است.

logo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به محصولات جنسی و زناشویی | ارسال محرمانه | زنونه مردونه میباشد.
سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶