سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶

خانه تکانی سالم با روغن زیتون


روغن زیتون نه تنها برای سلامتی بدن مفید است، بلکه می تواند جایگزین مناسبی برای برخی از محصولات بهداشتی و شوینده ها باشد. شما می توانید بخشی از کارهای خانه تکانی را با این روغن انجام دهید و بدون آسیب زدن به خودتان، تمیزی را به خانه بیاورید.


خانه تکانی سالم با روغن زیتون

فاطمه حلوایی - بخش سلامت زنونه مردونه

ماه اسفند فرا رسیده و خانه تکانی نیز شروع شده است. بازار خرید آب ژاول، پودر رختشویی، محصولات پاک کننده و براق کننده داغ است. اما حواستان باشد قرار نیست برای تمیز کردن و برق انداختن خانه، سلامتی خود و اعضای خانواده را به خطر بیاندازید. یادتان باشد که ترکیبات شیمیایی همیشه برای سلامتی مضر هستند. 

خوشبختانه مواد طبیعی زیادی وجود دارد که می توانید از آنها برای تمیزی منزل استفاده کنید. روغن زیتون یک محصول گیاهی و بخشی از رژیم غذایی افراد در سرتاسر جهان است که در طی قرن های گذشته به دلیل ترکیبات خود شهرت زیادی یافته است. این روغن حاوی اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان های قوی است. 

روغن زیتون نه تنها برای سلامتی بدن مفید است، بلکه می تواند جایگزین مناسبی برای برخی از محصولات بهداشتی و شوینده ها باشد. شما می توانید بخشی از کارهای خانه تکانی را با این روغن انجام دهید و بدون آسیب زدن به خودتان، تمیزی را به خانه بیاورید. در این مطلب در خصوص استفاده از این روغن به عنوان یک محصول پاک کننده بیشتر صحبت می کنیم.

روغن زیتون برای برق انداختن اشیای فلزی

اشیاء فلزی در هر خانه ای وجود دارند که با گذشت زمان و در تماس با گردوغبار و ذرات ریز هوا کدر می شوند. برای براق کردن این اشیاء می توانید به جای جلادهنده های صنعتی، از مقداری روغن زیتون و البته جوش شیرین استفاده کنید.

مواد لازم

روغن زیتون        یک چهارم لیوان معادل 50 گرم

جوش شیرین         یک قاشق غذاخوری معادل 10 گرم

روش استفاده

شما می توانید بدون نیاز به شیشه پاک کن های صنعتی که حاوی ترکیبات شیمیایی هستند، شیشه ها و لوازم شیشه ای را با کمک روغن زیتون برق بیاندازید

کافیست جوش شیرین و روغن زیتون را مخلوط کنید و آن را با یک دستمال روی اشیاء فلزی بزنید. اجازه دهید 10 دقیقه بماند و سپس آن را به کمک دستمال مرطوب و جاذب آب پاک کنید. خواهید دید که وسیله تان به اندازه کافی براق و تمیز خواهد شد.

روغن زیتون برای تمیز کردن مبلمان چوبی

ترکیب روغن زیتون و آب لیموترش برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن مبلمان چوبی فوق العاده است. با این کار به راحتی از شر گرد و غبار، لکه آب و هر کثیفی و لکه ای خلاص می شوید.

مواد لازم

روغن زیتون           یک چهارم لیوان معادل 50 گرم

آب لیموترش           نصف یک عدد

روش استفاده

آب لیموترش را بگیرید و با روغن زیتون ترکیب کنید. با کمک یک دستمال تمیز و نخی، این ترکیب را روی مبل ها بزنید و تمیز کنید.

روغن زیتون برای تمیز کردن شیشه ها

شاید باورتان نشود، اما می توانید بدون نیاز به شیشه پاک کن های صنعتی که حاوی ترکیبات شیمیایی هستند، شیشه ها و لوازم شیشه ای را با کمک روغن زیتون برق بیاندازید.

مواد لازم

روغن زیتون             یک قاشق

روزنامه

چه باید کرد؟

مقدار کمی روغن زیتون را روی سطح مورد نظر بریزید و سپس با روزنامه آن را پاک کنید.

روغن زیتون برای برق انداختن لوازم چرمی

شما می توانید با ترکیب روغن زیتون و سرکه سیب، مبل ها و  لوازم چرمی تان را برق بیاندازید، بدون اینکه به بافت آنها یا سلامتی خودتان آسیبی زده باشید. می توانید از این ترکیب به عنوان واسک طبیعی برای براقی کفش، کمربند، کیف چرمی و مبل های چرمی استفاده کنید.

مواد لازم

روغن زیتون          3 قاشق معادل 48 گرم

سرکه سیب             1 قاشق معادل 10 میلی لیتر

روش استفاده

این دو ماده را با هم ترکیب کنید و به کمک یک دستمال نخی و تمیز به روی لوازم مورد نظر بزنید.

روغن زیتون برای چربی زدایی از قابلمه ها و ماهیتابه ها

به جای خرید محصولات شیمیایی و گران قیمت برای تمیز کردن لوازم آشپزخانه تان، می توانید از روغن زیتون استفاده کنید. با این روش ساده می توانید روغن های ماسیده روی لوازم تان را پاک و آنها را تمیز کنید.

مواد لازم

روغن زیتون            یک چهارم لیوان معادل 50 گرم

سرکه سیب              6 قاشق معادل 60 گرم

روش استفاده

همیشه جای چسب ها یا تکه هایی از آنها روی ظروف باقی می ماند که می توانید با روغن زیتون و سرکه آنها را پاک کنید

این دو ترکیب را با هم مخلوط کنید و به کمک اسکاچ ظرفشویی روی ظروف مورد نظر بزنید. اجازه دهید ترکیب به مدت چند دقیقه روی ظروف بماند و سپس آنها را پاک کرده و آب بکشید.

روغن زیتون برای رفع زنگ زدگی لوازم

ترکیبات چرب موجود در روغن زیتون برای تمیز کردن لکه ها زنگ زدگی از روی لوازم و سطوح خانه موثر هستند.

مواد لازم

روغن زیتون             2 قاشق معادل 32 گرم

آب لیموترش              1 قاشق معادل 10 گرم

روش استفاده

این دو ترکیب را داخل ظرفی مخلوط کنید و سپس با کمک یک اسفنج روی مناطق مورد نظر بزنید. اجازه دهید 20 دقیقه بماند و سپس به کمک اسفنج یا پارچه تمیزی آن را پاک کنید تا کاملا تمیز شود.

روغن زیتون برای تمیز کردن چسب و سطوح چسبناک

اگر هر کار می کنید نمی توانید برچسب لوازم آشپزخانه را به خوبی پاک کنید، به سراغ روغن زیتون بروید. همیشه جای چسب ها یا تکه هایی از آنها روی ظروف باقی می ماند که می توانید با روغن زیتون و سرکه آنها را پاک کنید.

مواد لازم

روغن زیتون          6 قطره

سرکه                   1 قاشق معادل 5 میلی لیتر

روش استفاده

این دو ترکیب را با هم مخلوط کنید و سپس با کمک اسفنج روی سطح مورد نظر زده و بسابید. بهتر است اول اجازه دهید ترکیب به مدت 5 دقیقه روی چسب بماند و سپس آن را بسابید تا کنده شود. در نهایت نیز ظرف مورد نظر را با آب بشویید.

حرف آخر

خانه تکانی و تمیز کردن منزل کار بسیاری خوبی است. بهتر است در این ماه حواستان بیشتر به ترکیبات شیمیایی مواد شوینده صنعتی باشد. توصیه می کنیم به استفاده از محصولات طبیعی و دوستدار محیط زیست عادت کنید تا علاوه بر سلامتی خودتان، خدمتی نیز به طبیعت کرده باشید.

5 558

 •   
 • به اشتراک گذاری :
 • facebook
 •  
 • twitter
 •  
 • کلوب
 •  
 • فیس نما
 •  
 • لینکیداین
 •  
 • googleplus
 •  
 • googleplus
 •  
 • telegram

جستجو هوشمند


جهت جستجو ،نام بیماری و یا قسمتی از مشخصات بیماری را وارد نمایید

مطالب پیشنهادی

آخرین مطالب سلامتکلیه حقوق این سایت متعلق به محصولات جنسی و زناشویی | ارسال محرمانه | زنونه مردونه میباشد.
سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶