سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶

×

روانپزشک، روانشناس یا مشاور؟


بر خلاف تصور بسیاری از افراد، مشاوره تنها به حل مشکلات مقطعی افراد کمک نمی کند و می تواند به عنوان یک روش درمانی بلندمدت و تخصصی انجام شود.


روانپزشک، روانشناس یا مشاور؟

آنقدر به تنگ آمده اید که به اولین کلینیک روانشناسی که سر راه تان است می روید و از اولین اسمی که روی تابلو می بینید وقت می گیرید. چند جلسه ای سفره دل تان را برای آن متخصص باز می کنید، اما حال و روزتان تغییری نمی کند. احتمالا بعد از این ناکامی، یک برچسب روی تمام متخصصان می چسبانید و این درمان ها را بی نتیجه می دانید اما صبر کنید!

 

هیچ کدام از این روش های درمانی شما را به دام نینداخته اند و برای جیب تان دندان تیز نکرده اند. شما فقط روش نادرستی را انتخاب کرده اید و کافی است یک بار دیگر از متخصصی که توان درمان درد شما در کوتاه ترین زمان را دارد وقت بگیرید تا با کمک او همانی که می خواهید بشوید.

 

پیش نیاز شما برای شروع درمان، شناخت خود و مشکلات تان است و بعد از آن، می توانید از راهنمایی که در این صفحات آورده ایم، برای انتخاب نزدیک ترین راه کمک بگیرید.

 

چه زمانی به روانکاو مراجعه کنم؟

می خواهید خودتان را بیشتر بشناسید و بدانید که تاثیر ناخودآگاه در زندگی شما چیست؟

از اختلالات حادی چون افسردگی، وسواس و... رنج می برید؟

هنرمندید یا به دلیل شغلی دیگر با انسان ها سر و کار دارید و می خواهید مفهوم دقیق تری از انسان را بشناسید؟

روانشناس هستید و می خواهید پیش از آنکه دست به درمان بزنید، خشم، تمایلات و نیازهای خود را بشناسید؟

 

روانکاوی بالینی شاخه متفاوتی از روان درمانی است که فرد را در مورد خودش به آگاهی می رساند. درمان به این شیوه، اغلب طولانی مدت اما اثرات آن در فرد به شدت پایدار است. این روش درمانی در واقع ساختار فرد را از نظر عاطفی شناختی، از کودکی تا امروز او بازسازی می کند.

اگر می خواهید مشکلات تان را آن طور که حس می کنید با یک متخصص مطرح کنید، حرف دل تان را بزنید و از آسان ترین راه برای حل آنها باخبر شوید، از مشاور ها کمک بگیرید

هر متخصصی توان انجام این روش را ندارد.و معمولا روانکاوها علاوه بر تحصیلات خود در زمینه روان شناسی، حدود 5 تا 8 سال یا بیشتر برای آشنا شدن با این روش و درمان خود وقت صرف کردند و در مجامع علمی، به تحصیل و تحقیق پرداخته اند.

 

چه زمانی به روانپزشک مراجعه کنم؟

از اضطراب های مقطعی مثل اضطراب امتحان رنج می برید و می خواهید تا زمان حاضر شدن در جلسه، آرامش بیشتری داشته باشید؟

به اختلالات جسمی ای مبتلا شده اید که پزشکان دیگر هیچ منشا و درمانی برای آنها ندارند؟

مدت هاست که احساس غم و اندوه شدید می کنید و حتی با تغییر شرایط حال شما بهتر نمی شود؟

وسواس شما را آزار می دهد و به تنهایی از پس مهار کردنش بر نمی آیید؟

 

روانپزشکان از منظر پزشکی به روان نگاه می کنند. این افراد که دکترای پزشکی دارند و تخصص روانپزشکی را در دانشکده های پزشکی گذرانده اند، با استفاده از دارو و دیگر مداخلات ، فعالیت انتقال دهنده های عصبی و... را در سیستم عصبی مرکزی تنظیم می کنند و به حالت طبیعی برمی گردانند. چراکه در اکثر اختلالات روانی، سطح کارایی و تعاملات فرد به حدی دچار مشکل می شود که بدون کمک گرفتن از داروها و ایجاد تغییر در فعالیت های فرد امکان درمان وجود ندارد.

 

این درمان ها هم می تواند به صورت مقطعی و برای عبور از یک بحران خاص و موقت و هم به صورت بلندمدت و برای درمان بیماری های جدی تر به کار رود.

 

چه زمانی به مشاور مراجعه کنم؟

می خواهید فرزندتان را با کمترین درصد اشتباهات پرورش دهید و پیچ و خم های رفتار و هیجان هایش را بشناسید؟

در خانواده تان با درگیری ها و چالش هایی روبه رو شده اید و می خواهید از این بحران بیرون بیایید؟

در آستانه ازدواج قرار دارید و می خواهید از درست بودن تصمیم تان باخبر شوید؟

در آستانه جدایی قرار دارید و می خواهید مطمئن شوید که راه نرفته ای باقی نمانده است یا آسیب های بعدی این اتفاق را کم کنید؟

 

بر خلاف تصور بسیاری از افراد، مشاوره تنها به حل مشکلات مقطعی افراد کمک نمی کند و می تواند به عنوان یک روش درمانی بلندمدت و تخصصی انجام شود. اما گذشته از این تعریف گسترده، مشاوران معمولا به کمک افرادی می آیند که به دنبال گرفتن نتیجه سریع و حل کردن بحرانی که در یک برهه خاص با آن روبه رو شده اند، هستند.

 

اگر می خواهید مشکلات تان را آن طور که حس می کنید با یک متخصص مطرح کنید، حرف دل تان را بزنید و از آسان ترین راه برای حل آنها باخبر شوید، از مشاور ها کمک بگیرید.

گروه درمانی یک کلاس آموزشی یا جلسه سخنرانی با حضور جمعی از افراد نیست، بلکه درمانی بر اساس تکنیک های علمی روانشناسی است که اعضای گروه با هدایت درمانگر از آن پیروی می کنند

از میان دانش آموخته های گرایش های مختلف روانشناسی و مشاوره، شما می توانید با کسانی که دوره های تخصصی را گذرانده اند و با حداقل مدرک کارشناسی ارشد و دارای مجوز از نظام روانشناسی و مشاوره در کلینیک های روان شناسی فعالیت می کنند، در مورد مشکلات تان مشورت کنید.

 

چه زمانی گروه درمانی کنم؟

از پس کنترل خشم تان بر نمی آیید؟

از وقایع ناخوشایندی چون اعتیاد یکی از عزیزان تان رنج می برید؟

حضور در اجتماع باعث اضطراب شما می شود و با آدم ها و موقعیت های تازه کنار نمی آیید؟

واقعه ناگواری چون مرگ یکی از عزیزان تان اتفاق افتاده و می خواهید قدرت ادامه زندگی را پیدا کنید؟

 

بر خلاف تصور شایع، گروه درمانی تنها محفلی با حضور گروهی از مبتلایان به یک مشکل نیست. پیش نیاز وارد شدن به این شیوه درمان، مراجعه به روانشناس یا مشاور است. چراکه یک درمانگر با دیدن تعدادی از مبتلایان به یک اختلال، به آنها پیشنهاد می دهد که در یک گروه جمع شوند و مشکلات شان را بیان کنند.

 

در این درمان که بر اساس قراردادی بین درمانگر و اعضای گروه، حداقل 12 جلسه به طول می انجامد، حاضران با انجام بازی ها، نمایش ها و استفاده از دیگر تکنیک های درمانی، برای برطرف شدن اختلالات شان تلاش می کنند.

 

گروه درمانی یک کلاس آموزشی یا جلسه سخنرانی با حضور جمعی از افراد نیست، بلکه درمانی بر اساس تکنیک های علمی روانشناسی است که اعضای گروه با هدایت درمانگر از آن پیروی می کنند.

 

چه زمانی به روانشناس بالینی مراجعه کنم؟

زودرنج شده اید و اتفاقات کوچکی که پیش از این از کنارشان می گذشتید، برای تان غیرقابل تحمل جلوه می کند؟

همیشه نگرانید و فکر می کنید به زودی اتفاق ناخوشایندی برای شما یا یکی از عزیزان تان می افتد؟

به دلیل از دست دادن یکی از عزیزان تان دچار ناکامی و پرخاشگری شده اید؟

 

روانشناسی بالینی شاخه ای از علم روانشناسی است که به بحث در زمینه اختلالات روانی و تشخیص و درمان آنها می پردازد. روانشناسی بالینی با استفاده از گرایش های متعدد درمانی مثل شناخت درمانی، رفتار درمانی و... به تنهایی یا با کمک روانپزشکان به درمان آنها خواهند پرداخت.

 

نمی توان پیش از شروع درمان، نسبت به زمانی که باید به این متخصص مراجعه کنید، مطمئن شوید چراکه ابتدا باید اختلال شما تشخیص داده شود و در مرحله بعد، با تعیین روش درمانی مناسب، درمانی کوتاه مدت، میان مدت یا بلند مدت برای تان در نظر گرفته شود.

بر خلاف تصور شایع، روانشناسی کودکان استثنایی، تنها به درمان کودکان عقب مانده ذهنی یا جسمی نمی پردازد

چه زمانی به روانشناس کودکان استثنایی مراجعه کنم؟

فرزند شما در موقع درس خواندن تمرکز لازم را ندارد و به اندازه ای که تلاش می کند نتیجه نمی گیرد؟

کودک تان به شکل غیرقابل کنترلی پرخاشگر شده است؟

فرزندتان جنب و جوش یا تخریب گری زیادی دارد و عده ای روی آن برچسب بیش فعالی می چسبانند؟

کودک تان دچار نقص های جسمی ای است که بر اعتماد به نفس یا سایر عملکردهای روانی و جسمی اش تاثیر می گذارد؟

 

بر خلاف تصور شایع، روانشناسی کودکان استثنایی، تنها به درمان کودکان عقب مانده ذهنی یا جسمی نمی پردازد. کودک موجود استثنایی است و توجه به نیازها و توانایی های او برای درمان و بهبود کارایی نیازمند بهره گیری از رویکردهای میان رشته ای است.

 

این شاخه از روانشناسی، پیوندی میان آموزش و پرورش و روانشناسی است. متخصصان این حوزه هم اطلاعات بالینی کودک را به دست می آورند و هم توان رفع مشکلات آموزش و پرورش او را دارند.

 

این متخصصان با بررسی توانایی های جسمی و روانی کودک، برنامه ای را برای او تنظیم می کنند و با هدایت او در این برنامه، زمینه را برای بهبود شرایط اجتماعی، تحصیلی و فردی او فراهم می کنند.

 

گاهی این متخصصان با آموزش های انفرادی و گاه با کار درمانی و استفاده از تکنولوژی های روز (مانند بیوفیدبک و... ) به درمان اختلالاتی می پردازند که پیش از آن والدین بی خبر از وجودشان بودند و کودک را تنها مقصر ناتوانایی هایش می دانستند.

بخش سلامت زنونه مردونه

منبع: مجله سیب سبز

 

مطالب مرتبط:

چرا مردم نزد روانپزشک نمی روند؟

بیماری های روانی در کودکان

سه ‌اصل سلامت روان

5 381

 •   
 • به اشتراک گذاری :
 • facebook
 •  
 • twitter
 •  
 • کلوب
 •  
 • فیس نما
 •  
 • لینکیداین
 •  
 • googleplus
 •  
 • googleplus
 •  
 • telegram

جستجو هوشمند


جهت جستجو ،نام بیماری و یا قسمتی از مشخصات بیماری را وارد نمایید

مطالب پیشنهادی

آخرین مطالب سلامت
امروزه استفاده از داروهای گیاهی بخش قابل توجهی از بازار درمان را در همه جهان بخودش اختصاص داده است. و این روند به سرعت در حال پیشرفت است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به محصولات جنسی و زناشویی | ارسال محرمانه | زنونه مردونه میباشد.
سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶