سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶

علل و درمان دل درد در کودکان - 1(مصاحبه)


کودکان اغلب از دل درد شکایت می  کنند و این مسئله همیشه باعث نگرانی والدین می  شود. عوامل متعددی در بروز این ناخوشی دخالت دارند. گاه ممکن است مسئله جدی باشد و برای کودک مشکل ایجاد کند. از آنجا که کودکان نمی توانند محل درد یا علت آن را درست توضیح دهند، بنابراین اوضاع پیچیده  تر می شود.


علل و درمان دل درد در کودکان - 1(مصاحبه)

فاطمه مهدی پور - بخش سلامت زنونه مردونه

با خانم دکتر معصومه همت یار، متخصص بیماری های کودکان و عضو هیات علمی دانشگاه،

در مورد علل شایع دل درد در کودکان، علائم آن و اقدامات لازم جهت تشخیص و درمان آن گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

«گاستروانتریت» یا التهاب معدی-روده ای

التهاب معدی - روده ای التهاب مربوط به معده و روده ها است که از طریق عفونت های ویروسی (مانند روتاویروس) یا عفونت های باکتریایی (مانند سالمونلا و شیگلا) در بدن ایجاد می شود. عفونت روتاویروس (آنفلوآنزای معده) در کودکان شایع بوده و می تواند مشکلات جدی ایجاد  کند.

علائم بالینی کودک

کودکان مبتلا به التهاب معدی روده ای دچار دل درد ، تب ، استفراغ و اسهال می شوند. در شیرخواران این مشکل اهمیت بیشتری دارد، چون ممکن است به علت اسهال دچار کم آبی بدن شوند، بخصوص اگر استفراغ و تب نیز داشته باشند. بنابراین لازم است که در طول روز بطور مرتب به آنها آب و مایعات و سرم خوراکی داده شود.

عفونت ادراری زمانی که کودک هنوز رعایت بهداشت را به درستی یاد نگرفته است، یعنی نمی تواند به درستی ناحیه تناسلی را شستشو دهد، بروز می کند

با تشخیص پزشک داروهای ضداستفراغ و یا آنتی بیوتیک در موارد اسهال های باکتریایی به کودک داده می  شود. در صورت مشاهده بیحالی ، استفراغ مکرر ، اسهال شدید و با دفعات زیاد ، خون داخل مدفوع ، عدم تحمل خوراکی و یا علائم کم آبی بدن در کودک باید سریعا وی را به پزشک رساند.

آپاندیسیت

آپاندیسیت التهاب ناگهانی آپاندیس است. آپاندیس زائده  ای است که در بخش انتهایی روده بزرگ قرار دارد و هیچ گونه کارکرد خاص و ضروری برای آن شناخته نشده است.اما همین بخش بلااستفاده گاه دچار التهاب شده و مشکل  زا می شود.

علائم بالینی کودک

در این صورت کودک دچار درد ناگهانی و شدید در ناحیه پایین و راست شکم، درست در بالای کشاله ران می  شود. ممکن است درد به طور ناگهانی شروع شده و یا به صورت موذیانه در عرض چند هفته و تبی که از 38.5 درجه بالاتر نمی  رود خود را نشان دهد. همچنین ممکن است درد در ناحیه راست نباشد و همین مسئله تشخیص آن را دشوار می  کند. اگر درد کودک خفیف و قابل تحمل باشد، باید اقدامات تشخیصی از جمله سونوگرافی یا اسکن شکم  صورت بگیرد.

عفونت ادراری

عفونت مجاری ادراری اغلب منشا باکتریایی ( باکتری ای کولی ) دارد. این مسئله زمانی که کودک هنوز رعایت بهداشت را به درستی یاد نگرفته است، یعنی نمی  تواند به درستی ناحیه تناسلی را شستشو دهد (بخصوص در دخترها) بروز می  کند. البته عفونت دستگاه ادراری ممکن است تحتانی یا فوقانی باشد. در صورت اول مثانه و حالب ها و در نوع دوم کلیه ها درگیر می  شوند. عفونت ادراری معمولا در کودکان زیر شش سال و بویژه در دختران دیده می  شود.

علائم بالینی کودک

علائم عفونت ادراری بسته به سن کودک متفاوت است. علائم در شیرخواران غیر اختصاصی است و می تواند به صورت تب های بدون علت و مکرر ، عدم وزن گیری یا کاهش وزن کودک ، بی اشتهایی ، اسهال و استفراغ مکرر ، بوی بد ادرار ، تغییر دفعات ادرار کردن تظاهر کند.

در کودکان بزرگ تر عفونت تحتانی دستگاه ادراری به صورت تب خفیف ، سوزش و تکرر ادرار ، درد ناحیه پایین شکم ، بی اختیاری ادراری بروز می کند. عفونت فوقانی دستگاه ادراری به صورت تب شدید ، دل درد ، استفراغ و بی اشتهایی تظاهر می کند. والدین باید در صورت مشاهده ی این علائم در کودک خود به پزشک مراجعه کنند.

فتق کشاله ران مادرزادی

گاهی پیش می آید که در برخی پسرها حفره پریتوئن (پرده نازکی که داخلی  ترین لایه جداره شکم را می پوشاند و احشای شکمی در آن قرار دارند) که باید در دوره جنینی بسته شود باز می  ماند. در نتیجه قسمتی از روده وارد این حفره شده و باعث فتق می  شود.

علائم بالینی کودک

فتق کشاله ران معمولا علامت بالینی ندارد، اما در صورت گیر کردن روده ها در داخل فتق، درد شدید و قرمزی در ناحیه بروز می کند که در صورت عدم برطرف شدن آن می تواند منجر به نکروز (مرگ بافت) روده شود که بسیار خطرناک و کشنده است. در این موارد عمل جراحی فتق باید به صورت اورژانسی صورت بگیرد.

استرس

دل جایگاه احساسات و عواطف است. گاهی به دلیل مسائل خانوادگی مانند تولد کودکی دیگر، روابط تنش  آمیز والدین، ترس از مدرسه، ترس از معلم و غیره کودک دچار دل درد می  شود.

علائم بالینی کودک

در این صورت کودک از دل دردهایی که ایجاد و سپس برطرف می  شوند، شکایت می  کند. با وجود اینکه این نوع دل درد مسئله اورژانسی نیست، اما باید نسبت به رفع آن اقدام کنید، چون احساس ناخوشی باعث کاهش تمرکز کودک خواهد شد.

کودکان مبتلا به یبوست، از اسپاسم های شکمی کمابیش شدید شکایت می کنند. همچنین گازهای بدبویی در این کودکان تولید می شود

بهتر است با کودک در خصوص مسائلی که ناراحتش کرده صحبت کرده و مشکلات روحی وی را حل کنید. گاهی کودکان به راحتی در خصوص ترس  ها و نگرانی  هایشان صحبت می کنند. اما همیشه مسئله به این سادگی نیست و اگر لازم می  دانید باید از یک متخصص روانشناس مشورت بگیرید.

یبوست

یکی از رایج ترین عوامل ایجادکننده دل درد در کودکان یبوست است.عوامل متعددی در بروز یبوست در کودکان دخالت دارند. گاه ممکن است کودک به دلیل تمیز نبودن توالت مدرسه و نبودن امکان شستشوی مناسب از دستشویی رفتن خودداری کند. در این صورت نمی  تواند وقت لازم را برای برطرف کردن نیازهای خود داشته باشد و روده بزرگ به طور کامل تخلیه نمی  شود. مدفوع دفع نشده در روده باقی می  ماند و خشک می  شود. در نتیجه دفع آن با سختی بیشتری انجام می  شود.

علائم بالینی کودک

کودکان مبتلا به یبوست، از اسپاسم  های شکمی کمابیش شدید شکایت می  کنند. همچنین گازهای بدبویی در این کودکان تولید می  شود. شکم کودکان دچار یبوست سفت است. معمولا دردهای شکمی در طول روز ایجاد و شب ها تسکین پیدا می  کند.

خوشبختانه در اکثر موارد، مسئله یبوست موقتی است و برطرف می  شود. در این صورت با رعایت بهداشت و داشتن تغذیه مناسب یبوست رفع می  شود. اما اگر با رعایت اصول ذکر شده مشکل از بین نرفت، باید به پزشک مراجعه کرد. اگر کودک درد بسیار شدیدی داشته باشد، شکمش متورم و دردناک شده باشد، و یا به طور مکرر دچار استفراغ شود، لازم است که فورا او را به اورژانس رساند.
ادامه دارد...

5 424

 •   
 • به اشتراک گذاری :
 • facebook
 •  
 • twitter
 •  
 • کلوب
 •  
 • فیس نما
 •  
 • لینکیداین
 •  
 • googleplus
 •  
 • googleplus
 •  
 • telegram

جستجو هوشمند


جهت جستجو ،نام بیماری و یا قسمتی از مشخصات بیماری را وارد نمایید

مطالب پیشنهادی

آخرین مطالب سلامتکلیه حقوق این سایت متعلق به محصولات جنسی و زناشویی | ارسال محرمانه | زنونه مردونه میباشد.
سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶