سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶

×

بیماری آرنج تنیس بازان؛ درد پشت آرنج


بیماری آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow) در نتیجه حرکات تکراری بازو، آرنج و تاندون ها و عضلات مرتبط با آنها رخ می دهد و انتخاب چنین نامی برای آن بر این اساس است که ورزش هایی مانند تنیس شامل استفاده مداوم از عضلات اکستانسور یا باز کننده در آن بخش از بدن می شوند.


بیماری آرنج تنیس بازان؛ درد پشت آرنج

بخش سلامت زنونه مردونه

بیماری آرنج تنیس بازان موجب بروز درد و حساسیت در قسمت بیرونی آرنج می شود. با انجام حرکات شدید و تکراری دست در بلندمدت، این بیماری می تواند به فرسودگی و آسیب عضلات و همچنین ایجاد حساسیت منجر شود.

آرنج تنیس بازان علاوه بر ورزشکاران تنیس می تواند افرادی که از دست های خود زیاد استفاده می کنند، مانند کارگران ساختمانی یا نجاران را نیز تحت تاثیر قرار دهد. شایع ترین نشانه های آرنج تنیس بازان شامل درد در مچ و آرنج دست و ضعف در عضلاتی که برای گرفتن اشیا و کشیدن دست مورد استفاده قرار می گیرند، هستند.

فرد مبتلا به بیماری آرنج تنیس بازان از احساس دردی تیز در ناحیه آرنج هنگام انجام وظایفی ساده مانند بازکردن دستگیره در یا حمل اجسام سنگین رنج می برد.

دلایل آرنج تنیس بازان

افزون بر استفاده بیش از اندازه از دست در طول زمان، آرنج تنیس بازان می تواند به واسطه یک سری رویدادهای خاص شکل بگیرد. پارگی های بسیار ریز در عضلات و تاندون های ساعد، به ویژه در اثر فعالیت های تکراری شدید مانند ضربه زدن به توپ یا کار با چکش می توانند شکل بگیرند.

هنگامی که عضلات و تاندون های شما دچار تنش، آسیب دیدگی یا التهاب شده اند، کیسه یخ روشی فوق العاده برای کنترل تورم و درد محسوب می شود

گاهی اوقات تنها یک حرکت یا پیچش ناگهانی در ناحیه آرنج نیز می تواند به ایجاد بیماری آرنج تنیس بازان منجر شود. پس از آن فشارهای تکراری این پارگی های ریز را بزرگ تر و دردناک تر می سازند تا در نهایت فرد دیگر قادر به انجام وظایف عادی نخواهد بود. اگر به پارگی ها اجازه بهبودی ندهید، این شرایط وخیم تر شده و فرد به نقطه ناتوانی می رسد.

درمان های خانگی آرنج تنیس بازان

ماساژ:

یکی از آسان ترین درمان ها برای آرنج تنیس بازان انجام ماساژ است. با توجه به محل درد، انجام ماساژ توسط خود فرد روی ناحیه دردناک نیز امکان پذیر است. ماساژ، جریان خون را افزایش می دهد و گردش خون بیشتر به تاندون ها و عضلات آسیب دیده موجب می شود تا فرآیند درمان تسریع شود و از قفل شدن عضلات جلوگیری گردد. گرم کردن بدن پیش از هر گونه فعالیت بدنی نیز تصمیمی عاقلانه برای پرهیز از آسیب بیشتر است.

زردچوبه:

ماهیت ضد التهابی زردچوبه آن را به گزینه ای ارزشمند برای بسیاری از بیماری های جسمانی از جمله آرنج تنیس بازان مبدل کرده است. کورکومین، ماده فعال زردچوبه، یک ضد درد طبیعی و سرشار از آنتی اکسیدان ها است که فرآیند درمان تاندون های آسیب دیده را سرعت می بخشد.

زنجبیل:

زنجبیل جوشیده در آب می تواند ترکیبی قوی از مواد مغذی را تولید کند و می توان این ترکیب را به صورت مستقیم روی آرنج متورم یا ملتهب قرار داد و تسکین سریع و بلند مدت را تجربه کرد. همچنین شما می توانید زنجبیل را با عسل و آب مخلوط کرده و این ترکیب را یک یا دو بار در روز بنوشید. ویژگی های ضد التهابی زنجبیل و ماده فعال آن به نام جینجرول می تواند در داخل بدن نیز کارآمد باشد.

روش برای مقابله با آرنج تنیس بازان، استراحت عضلانی کامل است

کیسه یخ:

هنگامی که عضلات و تاندون های شما دچار تنش، آسیب دیدگی یا التهاب شده اند، کیسه یخ روشی فوق العاده برای کنترل تورم و درد محسوب می شود. کیسه یخ را می توانید به مدت 20 دقیقه روی آرنج خود قرار دهید. پس از استفاده از این روش، فعالیت جسمانی و حرکات سریع با آرنج خود انجام ندهید، زیرا عضلات انعطاف پذیری پایینی دارند و مستعد آسیب دیدن هستند.

تجهیزات محافظ:

اگر نمی توانید انجام فعالیتی تکراری که موجب بیماری آرنج تنیس بازان می شود را متوقف کنید، از تجهیزات محافظ یا حمایتی مانند بریس ها استفاده کنید. با این وجود، توقف فعالیت همچنان گزینه نخست است که توصیه می شود.

تمرینات تخصصی:

ساعد خود را روی سطحی صاف قرار دهید. شما می توانید یک وزنه در دست گرفته و به آرامی مچ خود را به سمت بالا و پایین خم کنید. این حرکت را به تعداد 10 تا 15 بار انجام دهید. انجام منظم این تمرین به ترمیم عضلات کمک کرده و به تدریج درد و التهاب از بین می رود و اجازه وخیم تر شدن بیماری آرنج تنیس بازان را نمی دهد.

استراحت عضلانی:

بهترین روش برای مقابله با آرنج تنیس بازان، استراحت عضلانی کامل است. از هر گونه اعمال فشار پرهیز کرده و عضلات مچ و ساعد را تا حد ممکن در حالت آرامش حفظ کنید. میزان خواب شبانه خود را حتی به میزان یک یا دو ساعت افزایش دهید. از این طریق، بدن زمان بیشتری برای بهبودی طبیعی در اختیار خواهد داشت.

سیر:

سیر سرشار از آنتی اکسیدان ها، ترکیبات ضد التهاب، گوگرد، و سلنیم است و گزینه ای مناسب برای درمان درد و ناراحتی حاصل از بیماری آرنج تنیس بازان محسوب می شود. چهار یا پنج حبه سیر را له کرده و به صورت مستقیم روی ناحیه ملتهب و دردناک قرار دهید. مواد فعال موجود در سیر از جمله آلیسین می توانند به سرعت درد و تورم را کاهش دهند.

برگ سنفیتون:

یکی از درمان های گیاهی کمتر شناخته شده برای آرنج تنیس بازان استفاده از برگ های سنفیتون است که دارای مواد ضد التهابی و مسکن طبیعی هستند. شما می توانید برگ های این گیاه را در آب خیس کرده و به صورت مستقیم روی ناحیه ملتهب قرار دهید و سپس آرنج را با یک پارچه ببندید. مواد فعال موجود در برگ سنفیتون، تورم و درد را کاهش خواهند داد.


منبع: عصر ایران

5 289

 •   
 • به اشتراک گذاری :
 • facebook
 •  
 • twitter
 •  
 • کلوب
 •  
 • فیس نما
 •  
 • لینکیداین
 •  
 • googleplus
 •  
 • googleplus
 •  
 • telegram

جستجو هوشمند


جهت جستجو ،نام بیماری و یا قسمتی از مشخصات بیماری را وارد نمایید

مطالب پیشنهادی

آخرین مطالب سلامت
امروزه استفاده از داروهای گیاهی بخش قابل توجهی از بازار درمان را در همه جهان بخودش اختصاص داده است. و این روند به سرعت در حال پیشرفت است.

logo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به محصولات جنسی و زناشویی | ارسال محرمانه | زنونه مردونه میباشد.
سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶