سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶

×

بدشکلی های استخوانی


بدشکلی یا تغییر شکل های استخوانی و مفصلی از جمله مشکلاتی است که در سنین کودکی به دلیل برخی عوامل مانند کمبود ویتامین D به تدریج برای کودکان ایجاد و در صورت نبود تشخیص و درمان به موقع ممکن است ماندگار و در سنین بالاتر فرد را با مشکلات حاد ارتوپدی مواجه کند.


بدشکلی های استخوانی

با خوردن ویتامینD  رفع می شود

بخش سلامت زنونه مردونه

علاوه بر کمبود ویتامین D ، به گفته پزشکان عوامل دیگری مانند تغذیه نادرست و استفاده از کیف و کفش نامناسب می تواند در ایجاد این بدشکلی ها به ویژه در اندام های تحتاتی یعنی زانو، ساق و لگن کودکان موثر باشد. تغییر شکل اندام های تحتاتی سبب اختلال در راه رفتن، نشست و برخاست، ورزش و فعالیت‌های بدنی کودکان می شود؛ بنابراین برای اینکه کودکان شاداب باشند و بتوانند مانند همسالان خود فعالیت های فیزیکی داشته باشند و دچار ناتوانی و معلولیت در سنین بالاتر یا دچار آسیب های زودرس در سنین میانسالی نشوند، نیاز است که والدین به عنوان اولین افرادی که با کودکان در ارتباط مستقیم هستند و می توانند پیش از هر فرد دیگری به مشکلات ارتوپدی فرزندان خود پی ببرند، به چند عامل توجه کنند. 

 ویتامین D نور آفتاب 

از آنجایی که رشد استخوان ها ارتباط مستقیم با تامین ویتامین D دارد و 80 درصد این ویتامین از طریق تابش مستقیم نور خورشید بر بدن تامین می شود؛ بنابراین باید کودکان در معرض تابش آفتاب قرار گیرند. 

یکی از مشکلات جوامع مدرن و آپارتمان نشین این است که کودکان اغلب در مکان های بسته مانند خانه، مدرسه یا مهدکودک به سر می برند و کمتر در معرض نور آفتاب هستند از این رو لازم است والدین شرایطی را فراهم کنند تا کودکان بتوانند دقایقی را در محیط های باز و آفتابی به بازی و ورزش بپردازند. 

طبق آخرین مطالعات انجام شده، توصیه می شود که کودکان 60 دقیقه در طول هفته در معرض نور آفتاب قرار گیرند تا 80 درصد از ویتامین D مورد نیاز بدن آنها تامین شود و نیز 20 درصد باقی مانده نیاز بدن به این ویتامین، از طریق مصرف موادغذایی مانند شیر، ماهی و تخم مرغ تامین می شود و مصرف میوه‌ها نیز نقش بسیار اساسی و مهمی در این زمینه دارند. 

مصرف لبنیات کم چرب 

هر گونه انتخاب کفش و کیف و به ویژه کوله پشتی باید با نظر کارشناسی باشد و این امر زمانی محقق می‌شود که آگاهی های عموم مردم افزایش یابد و رسانه های جمعی با توجه به رسالت خود برای افزایش این آگاهی تلاش کنند.  کوله پشتی باید متناسب با جثه کودک باشد و از انتخاب کوله های بزرگ و سنگین دوری شود و پس از انتخاب صحیح کوله پشتی و کیف باید کودکان در مورد حمل مناسب آن آموزش داده شوند

تغذیه سالم و کامل را یکی از مهمترین عوامل برای داشتن استخوان های سالم  است. افراد سالم به ویژه کودکان پیش از این که بیمار شوند، باید تغذیه سرشار از لبنیات و محصولات دریایی داشته باشند و مصرف روزانه لبنیات و محصولات کم چرب خود را افزایش دهند.  باید مصرف غذاهای آماده و فست فودها را کاهش داد. این شبه غذاها در جذب ویتامین D اختلال ایجاد می کند. نیز گاهی افراد از انواع موادغذایی استفاده می کنند اما به دلیل ناآگاهی از روش صحیح مصرف و مصرف همزمان برخی موادغذایی، مانع از جذب مواد مورد نیاز بدن می شوند.   در کنار برخی موادغذایی حاوی کلسیم و آهن نباید از چای، قهوه و انواع کافئین ها استفاده کرد زیرا این مواد باعث اختلال در جذب موادمعدنی مورد نیاز بدن می شوند. 

باید نوشیدن چای با فاصله یک ساعت از صرف غذا باشد و کودکان شیر و چای را همزمان مصرف نکنند زیرا مانع از جذب کلسیم می شود و از آنجا که پنیر به تنهایی منشا بسیار غنی از کلسیم است، به ویژه پنیر ایرانی که کیفیت بالا و تنوع زیادی دارد، بهتر است ساده ترین خوراکی کودکان نان، پنیر و سبزی باشد. 

انتخاب کیف و کفش مناسب

هر گونه انتخاب کفش و کیف و به ویژه کوله پشتی باید با نظر کارشناسی باشد و این امر زمانی محقق می‌شود که آگاهی های عموم مردم افزایش یابد و رسانه های جمعی با توجه به رسالت خود برای افزایش این آگاهی تلاش کنند.  کوله پشتی باید متناسب با جثه کودک باشد و از انتخاب کوله های بزرگ و سنگین دوری شود و پس از انتخاب صحیح کوله پشتی و کیف باید کودکان در مورد حمل مناسب آن آموزش داده شوند. کوله پشتی مناسب دو بند دارد و نباید به صورت یک طرفه استفاده شود زیرا سبب کج شدن تدریجی ستون فقرات می شود و همچنین نباید پایین تر از خط کمر قرار گیرند. 

استفاده از مکمل ها و وسایل کمک ارتوپدی 

هر گونه بدشکلی یا تغییر شکل در پاها مانند پاهای پرانتزی، ایکسی یا کف پای صاف باید از زمان کودکی تحت درمان و پیگیری های پزشکی قرار گیرد.  در صورتی که نیاز به وسایل کمک ارتوپدی (بریس) باشد، باید از آنها استفاده شود و کمبودهای تغذیه ای مانند کلسیم، فسفر و ویتامین D به شکل رژیم‌های تکمیلی و مکمل ها جبران شود؛ اما اگر با این حال پیشرفت بدشکلی در اندام ها ادامه داشته باشد، با دخالت به موقع جراحی های کوچک ارتوپدی در کودکان می توان مشکل را برطرف و مانع از بدشکلی های استخوانی شد. 

 لزوم توجه به دردهای استخوانی طولانی مدت کودکان 

 

نباید دردهای استخوانی کودکان به منزله درد رشد یا درد ناشی از فعالیت زیاد بدنی آنها تلقی شود و والدین باید در صورت طولانی شدن درد فرزند خود در این زمینه با پزشک مشورت کنند.  هرگونه درد مداوم استخوانی که بیشتر از 2 هفته طول بکشد یا کمردردی که بیشتر از چهار ماه در کودکان ادامه داشته باشد، باید تحت درمان های پزشکی قرار گیرد. گاهی عفونت ها، تومورها و سرطان ها سبب بروز این دردها می شوند؛ بنابراین باید عللی مانند کیست‌های استخوانی، توده‌های استخوانی و بیمارهای متابولیکی استخوان تحت بررسی‌های پزشکی قرار گیرد. 

 

منبع :ماهنامه کودک شماره 126

5 322

 •   
 • به اشتراک گذاری :
 • facebook
 •  
 • twitter
 •  
 • کلوب
 •  
 • فیس نما
 •  
 • لینکیداین
 •  
 • googleplus
 •  
 • googleplus
 •  
 • telegram

جستجو هوشمند


جهت جستجو ،نام بیماری و یا قسمتی از مشخصات بیماری را وارد نمایید

مطالب پیشنهادی

آخرین مطالب سلامت
امروزه استفاده از داروهای گیاهی بخش قابل توجهی از بازار درمان را در همه جهان بخودش اختصاص داده است. و این روند به سرعت در حال پیشرفت است.

logo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به محصولات جنسی و زناشویی | ارسال محرمانه | زنونه مردونه میباشد.
سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶