سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶

×

هیدروکورتیزون-سیستمیک

Hydrocortisone-Systemic

طبقه بندی مارتیندل : کورتیکواستروئیدها(Corticosteroids)

طبقه بندی درمانی : هورمون ها و جایگزین های سنتزی » غدد فوق کلیه

هیدروکورتیزون چیست؟
هیدروکورتیزون متعلق به دسته داروهای کورتیکواستروئیدی می باشد که اصطلاحا کورتون نامیده می شود.این دارو در افرادی که به هردلیلی غده ی فوق کلیوی آنها اختلال پیدا کرده و هورمون های استروئیدی (مانند کورتیزول) را به اندازه ی طبیعی تولید نمی کند. این اتفاق می تواند در افراد با نقص در غدد آدرنال فوق کلیه (بیماری آدیسون) و یا افرادی که با جراحی غدد فوق کلیوی آنها برداشته شده است.

پیش از مصرف هیدروکورتیزون
-درصورت سابقه یا داشتن فشار خون، مشکلات قلبی،کبدی،کلیوی،گوارشی (خصوصا زخم گوارشی)،تیروئید،پوکی استخوان ،صرع،بیماری های اعصاب و...پزشک خود را مطلع نمایید.
-با اینکه مصرف هیدروکورتیزون در دوران شیردهی مشکلی ندارد همچنان در صورت بارداری و شیردهی پزشک را در جریان قرار دهید.
-در صورتی که در حال حاضر مبتلا به عفونتی هستید یا مبتلا به سل می باشید پیش از شروع این دارو حتماً پزشک را مطلع نمایید.
-در صورتی که اخیراً واکسیناسیون انجام داده اید به پزشک خود بگویید.
-در صورتی که سابقه ی فامیلی دیابت دارید یا خودتان قند خون کنترل نشده دارید به پزشک اطلاع دهید.
-سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی را به پزشک خود اعلام کنید خصوصاً اگر در اثر مصرف داروهایی مانند دگزامتازون و بتامتازون دچار در عضلانی شده اید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید.

نحوه ی مصرف هیدروکورتیزون
-نحوه و مقدار مصرف این دارو توسط پزشک و داروساز به شما گفته خواهد شد.لذا دارو را دقیقاً طبق توصیه های پزشک مصرف نمایید.
-دارو را پس از وعده ی غذایی یا همراه با یک میان وعده میل کنید.
-در صورتی که دارو دو تا سه نوبت در روز تجویز شده باشد ممکن است نوبت مصرفی صبح مقدار داروی بیشتری نسبت به سایر نوبت ها داشته باشد.در صورتی که تجویز، یک نوبت در روز باشد بهترین زمان مصرف آن صبح ها پس از صبحانه می باشد.
-مصرف دارو را بطور منظم تا انتهای دوره ی درمان ادامه دهید.

توصیه های مربوط به هیدروکورتیزون
- بهتر است یادداشتی تهیه کنید با این مضمون که شما تحت درمان با داروی کورتیکواستروئید (داروهایی مانند هیدروکورتیزون، بتامتازون، دگزامتازون ..)می باشید و در کیف پول یا وسایل شخصی خود نگهداری کنید.بهتر است سابقه ی بیماری های مهم و دوز داروهای خود را نیز در این یادداشت قید کنید.
-درمان با این دارو باید زیر نظر پزشک باشد .لذا معاینات و آزمایشات دوره ای را بطور منظم انجام دهید.
-قطع ناگهانی این دارو می تواند با عوارض همراه باشد لذا پس از پایان دوره ی درمانی ،قطع دارو را طبق توصیه های پزشک خود انجام دهید.
-در مدت درمان با این دارو سیستم ایمنی شما نسبت به قبل ضعیف تر می شود و بیشتر مستعد عفونت می باشید. لذا در ارتباط با افراد بیمار (خصوصاً بیماری های مسری مانند آنفولانزا، آبله مرغان و...)احتیاط بیشتری کنید.
-در صورتی که قطع درمان توسط پزشک به شما اعلام نشده است، چند روز پیش از اتمام دارویتان بسته ی جدید دارو را تهیه نمایید تا در مصرف دارو وقفه ایجاد نگردد.
-در صورت نیاز به هرگونه واکسیناسیون، به پزشک خود در موردمصرف هیدروکورتیزون اطلاع دهید.

عوارض شایع هیدروکورتیزون
-ورم پا و مچ پا از عوارض شایع این دارو می باشد. توصیه می شود برای جلوگیری از ایجاد آن،هنگام نشستن پاهای خود را کمی بالاتر از سطح زمین نگه دارید (از یک زیرپایی استفاده کنید.)
-معده درد، دلبیچه ،سوهاضمه و احساس تهوع نیز می تواند از عوارض این دارو باشد که با مصرف دارو بعد از غذا و مصرف غذاهای سبک می توان آنها را کاهش داد.با این حال در صورت درد شدید شکمی یا استفراغ خونی پزشک خود را مطلع کنید.
-این دارو می تواند ایجاد ضعف عضلانی و احساس خستگی کند.در این زمان ها از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط دارد تا زمانی که این اثرات از بین نرفته اند خودداری نمایید.
-در ابتدای درمان با این دارو تغییر در خلق و خو و رفتار شما ممکن است رخ دهد.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
-مصرف این دارو ممکن است کمی اختلال در خواب و سردردایجاد کند به همین دلیل جهت پیشگیری از بی خوابی، بهترین زمان مصرف دارو صبح ها می باشد و در صورتی که دارو بصورت چند نوبت تجویز شده باشد، با پزشک خود در مورد چگونگی مصرف داروها مشورت نمایید.
- سیکل قاعدگی ماهیانه در خانم ها با مصرف این دارو ممکن است نامنظم شود .در صورت وقوع آن با پزشک خود صحبت کنید.
-افزایش وزن یکی از عوارض شایع مصرف کورتیکواستروئید ها می باشد که اتفاقاً برخی سودجویان از آن در داروهای چاق کننده استفاده می کنند یا بصورت مستقیم جهت افزایش وزن توسط افراد استفاده می شود اما باید بدانید که این افزایش وزن در واقع ناشی از ورم و افزایش مایعات بدن می باشد و طبیعتاً ماندگار نمی باشد ضمن اینکه مصرف این دارو برای افزایش وزن،سایر عوارض کورتیکواستروئید هامانند پوکی استخوان و ضعف ایمنی را نیز در بر دارد .
-حتماً در مدت درمان با این دارو به علایم بیماری و عفونت ها بیشتر توجه کنید و در صورت احساس بیماری به پزشک خود مراجعه نمایید.

موارد مصرف هیدروکورتیزون-سیستمیک

هیدروکورتیزون برای درمان جایگزینی هورمونی در نارسایی غده فوق کلیوی استفاده می شود. این دارو همچنین در درمان علامتی بیماری های التهابی مانند بیماری التهابی روده و هموروئید و نیز واکنش های حساسیتی مانند شوک آنافیلاکتیک، آنژیوادم و در جهت سرکوب کردن سیستم ایمنی استفاده می شود. هیدروکورتیزون در هیپرپلازی مادرزادی غده فوق کلیه، ادم مغزی و شوک نیز موثر است این دارو همچنین جهت تشخیص سندرم کوشینگ و افسردگی آندوژن به کار می رود.

مکانیسم اثر هیدروکورتیزون-سیستمیک

این دارو با عبور از غشاء سلولی به گیرنده های خود در سیتوپلاسم متصل شده و کمپلکس دارو-گیرنده وارد هسته سلولی می شود. این کمپلکس با اتصال به نواحی خاصی از DNA موجب تحریک روند رونویسی Mrna و به دنبال آن ساخت آنزیم هایی می گردد که در نهایت مسئول اثرات سیستمیک کورتیکواستروئیدها می باشند. این دارو با جلوگیری از تجمع سلول های التهابی در ناحیه التهاب، مهار فاگوسیتوز و آزاد شدن واسطه های شیمیایی التهاب اثرات ضدالتهابی خود را اعمال می کند.

فارماکوکینتیک هیدروکورتیزون-سیستمیک

هیدروکورتیزون سریعاً و به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شود. شکل تزریقی آن نیز از عضله به خوبی جذب می شود. به طور عمده در کبد و مقادیری نیز در کلیه و بافت ها به متابولیت های غیر فعال تبدیل می شود.

منع مصرف هیدروکورتیزون-سیستمیک

1. تزریق داخل مفصلی این دارو در مواردی مثل جراحی ترمیمی مفاصل: اختلالات انعقادی خون، شکستگی داخل مفصلی، عفونت اطراف مفصل یا سابقه ابتلاء به آن، برای پوکی استخوان اطراف مفصل به دلایلی غیر آرتریت و مفصل ناپایدار نباید مصرف شود.
2. این دارو در پیشگیری از سندرم زجر تنفسی نوزادان، در صورت وجود آمنیونیت، عفونت یا تب، عفونت یا هرپس، عدم کفایت جفت و پارگی زودرس غشاء نیز باید مصرف می شود.

عوارض جانبی هیدروکورتیزون-سیستمیک

درمان دراز مدت با هیدروکورتیزون بیمار را از جهت ابتلا به بیماری های عفونی مستعد می کند و از طرفی علائم عفونت نیز پنهان می شود. مصرف مقادیر زیاد هیدروکورتیزون می تواند اختلالات روانی را تشدید کند. آب مروارید کاهش یا تاری دید و تکرار ادرار و پرنوشی، قرحه گوارشی، علائم شبه کوشینگ، آکنه، درد در ناحیه سرینی و افزایش فشار خون از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخلات دارویی هیدروکورتیزون-سیستمیک

مصرف همزمان این دارو با ریفامپین، داروهای ضد صرع‌مانند کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین و پریمیدون موجب تسریع متابولیسم هیدروکورتیزون و کاهش اثر دارو می گردند. این دارو ممکن است باعث کاهش اثر داروهای پایین آورنده قند خون و یا داروهای کاهنده فشار خون گردند.

هشدار ها هیدروکورتیزون-سیستمیک

1. استفاده طولانی مدت آن در کودکان می تواند منجر به مهار رشد شود.
2. به دنبال مصرف این دارو ممکن است آزمون های بررسی عملکرد محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- غده فوق کلیوی دچار اختلال شود.
3. در افراد مسن و به خصوص خانم های یائسه، شانس ایجاد پوکی استخوان و افزایش فشار خون، بالا می رود.
4. در صورت نیاز به جراحی و یا درمان اضطراری و نیز مصرف دارو در بیماران دیابتی، باید احتیاط کرد.

توصیه های دارویی هیدروکورتیزون-سیستمیک

1. برای به حداقل رساندن تحریک گوارشی شکل خوراکی هیدروکورتیزون باید بعد از غذا مصرف شود.
2. از قطع ناگهانی مصرف دارو بعد از استفاده طولانی( بیش از 2 هفته) پرهیز شود.
3. در طول درمان مصرف بایستی محدود شده و مصرف مکمل های حاوی پتاسیم توصیه می شود.
4. معاینات چشم پزشکی در طول درمان دراز مدت، به طور مرتب باید انجام گیرد.

داروهای هم گروه

C : Use with caution if benefits outweigh risks. Animal studies show risk and human studies not available or neither animal nor human studies done.
Lactation: Drug enters breast milk; use with caution

۵ ۱۰۰۰

 •   
 • به اشتراک گذاری :
 • facebook
 •  
 • twitter
 •  
 • کلوب
 •  
 • فیس نما
 •  
 • لینکیداین
 •  
 • googleplus
 •  
 • googleplus
 •  
 • telegram

جستجو هوشمند


جهت انجام جستجو باید نام دارو و یا قسمتی از مشخصات دارو را وارد نمایید.

طبقه بندی مارتیندل (گروه های دارویی)
امروزه استفاده از داروهای گیاهی بخش قابل توجهی از بازار درمان را در همه جهان بخودش اختصاص داده است. و این روند به سرعت در حال پیشرفت است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به محصولات جنسی و زناشویی | ارسال محرمانه | زنونه مردونه میباشد.
سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶