سفارش و مشاوره رایگان - ۰۹۹۱۰۳۰۶۱۸۶


نیتروپروساید سدیم
نیتروپروساید سدیم یک گشاد کننده ی عروقی متعادل موثر بر سیستم وریدی و شریانی است . کاهش فشارخون طی چند ثانیه پس از شروع انفوزیون رخ داده و تا ۱۰ دقیقه پس از اتمام انفوزیون ادامه می یابد.


نیتروپروساید سدیم داروی انتخابی وضعیت های افزایش فشارخون مثل آنسفالوپاتی ناشی از افزایش فشار خون ، انفارکتوس داخل مغزی ، خونریزی تحت عنکبوتیه ، جراحی های رفع انسداد کاروتید ( Carotid endarterctomy ) ، افزایش بدخیم فشارخون ، آنمی میکروآنژیوپاتی و دیسـ.کـ.سیون آئورت و همچنین پس از روش های جراحی عمومی و پروسیجرهای عروق اصلی یا پیوند کلیه به شمار می رود‌.


در صورت مصرف نیتروپروساید سدیم بیش از ۴۸ ساعت ، خطر سمیت با تیوسیانات وجود دارد. اما این نگرانی تنها در بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کلیه صادق است . در چنین شرایطی ، به منظور اطمینان از پایین بودن سطح تیوسیانات سدیم از ۱۰ mg/dl , باید غلظت تیوسیانات سدیم پایش گردد.


سایر عوارض بالقوه این دارو شامل مت هموگلوبینمی و مسمومیت با سیانید است. نیتروپروساید باید در موقعیت های افزایش فشار داخل جمجمه مثل ترومای سر یا پس از کرانیاتومی که احتمال افزایش جریان خون مغز وجود دارد ، با احتیاط مصرف شود.


اثرات نیتروپروساید بر فشار داخل جمجمه ممکن است با کاهش فشار دی اکسید کربن شریانی و افزایش فشار اکسیژن شریانی تقلیل یابد. نیترو پروساید در زنان باردار ، به علت خطرات بالقوه جنینی باید فقط در افزایش فشارخون مقاوم به درمان همراه به اکلامپسی به کار رود.


مقدار دارو

انفوزیون مداوم وریدی ؛ 0/5 تا 10 میکرو / کیلوگرم / دقیقه


پارامترهای پایشی


فشار خون ، عملکرد کلیوی ، غلظت تیوسیانات ( در انفوزیون های دراز مدت ) ، وضعیت اسید و باز و پارامترهای همو دینامیک


مشاهده نکات بیشتر
مطالب پیشنهادی
پربازدید ترین محصولات
پربازدیدترین مقالات
کلیه حقوق این سایت متعلق به فروشگاه زنونه مردونه میباشد.

Sitemap نقشه سایت